A folyóirat története
A folyóirat története
A Gazdaság & Társadalom folyóiratot a Szakszervezetek Gazdaság- és Társadalomkutató Intézete alapította 1990-ben. 2001-től a Prognózis 2000 Alapítvány vette át a kiadói feladatokat, a pénzügyi hátteret pedig a Soproni Felsőoktatásért Alapítvány biztosította. Ettől az időtől kezdve a Nyugat-magyarországi Egyetem Közgazdaságtudományi Karának oktatói alkották a szerkesztő bizottságot. 2009-ben a Nyugat-magyarországi Egyetem Kiadó (ma: Soproni Egyetem Kiadó) lett a lapgazda, a szerkesztéssel és kiadással kapcsolatos feladatokat pedig a Közgazdaságtudományi Kar oktatói és kutatói látják el. Ekkor egészült ki folyóirat a Journal of Economy & Society alcímmel, ami a folyóirat nemzetközi jellegét és kapcsolatrendszerét hivatott kifejezni.
2009-ben a folyóirat tartalmilag és formailag is jelentős változáson ment keresztül, és ettől kezdődően mindig igyekezett megfelelni a kor tudományos folyóiratokkal kapcsolatos követelményeinek. A folyóirat szerkesztőségi feladatai nagyrészt a Közgazdaságtudományi Kar (ma: Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar; SOE LKK) oktatóira és kutatóira hárulnak, emellett a karhoz szervesen kapcsolódó Széchenyi István Doktori Iskola vezetői, törzstagjai, valamint partner egyetemek vezető oktatói látják el a szerkesztési, lektorálási, és egyéb szervezési feladatokat. Külön ki kell emelni a Joint Cross Border PhD programban részt vevő intézmények (az „International Joint Cross-Border PhD Programme in International Economic Relations and Management program” partner intézményei: Soproni Egyetem, University of Economics, Bratislava, a University of Juraj Dobrila, Pula, University of Applied Sciences, Burgenland, University of Life Sciences, Prague és az University of North, Varasdin) oktatóit és kutatóit, akik 2014 óta részt vesznek a folyóirattal kapcsolatos munkálatokban. A Nemzetközi tudományos tanácsadó testületet neves hazai és külföldi közgazdászok, társadalomkutatók alkotják, akik tanácsaikkal, kritikai megjegyzéseikkel támogatják a folyóiratot.
A folyóirat célja, szakterületei
A társadalom és a gazdaság folyamatai ma már nemzetközi keretek között zajlanak. Ez szükségessé teszi, hogy tágabb, nemzetközi kitekintéssel ítéljük meg mindennapjaink történéseit. A szerkesztőbizottság abból indul ki, hogy Magyarország és a környező országok társadalmának és gazdaságának nagy szüksége van napjaink folyamatainak szakértő és kritikus elemzésére, és a múlt eredményeivel, valamint a kívánatos jövőképpel összehasonlítva vélemények formálására a gyakorlat számára.
A globális és a hazai gazdasági–társadalmi problémák mellett különös figyelmet kívánunk szentelni a nyugat-magyarországi régió sajátos helyzetének. A sokáig határvidéknek, az ötvenes években „határsávnak” tartott Nyugat-Magyarország ma már összekötő híd szerepet tölt be Európa fontos országaival, gazdasági partnereinkkel. Különböző népek, egymástól különböző kultúrák élnek itt egymás mellett, így szinte laboratóriumi körülmények között kísérletezhetők ki a legkülönbözőbb gazdaságszervezési, fejlesztési és a kulturális közeledést elősegítő eljárások. Zavartalanul működhet a tudástranszfer, az itt kialakított modellek esetleg eredményesen alkalmazhatók tágabb földrajzi térségekben is. A folyóirat nemzetköziségét azzal is kifejezésre juttatjuk, hogy a magyar mellett lehetővé tesszük az angol és a német nyelven fogalmazott eredeti szerzői cikkek közreadását.
A folyóirat tartalmát rugalmasan kívánjuk meghatározni azzal, hogy mindenkor törekszünk a gazdasági és társadalmi tartalmak arányos közreadására, és emellett vitacikkek és könyvismertetések, valamint aktuális konferencia előadások publikálására is. A tapasztalt kutatók mellett fiatalok, különösen a PhD hallgatók számára is szélesre szeretnénk tárni az ajtót, a színvonal követelményeinek mindenkori szem előtt tartásával.
A folyóirat egyes számaiban helyes arányt törekszünk kialakítani a hazai és külföldi, a makro- és mikrogazdasági, a társadalmi problémák különböző szegmensei, továbbá a fiatalabb és idősebb korosztályhoz tartozó szerzők között. Elsősorban arra törekszünk, hogy olyan fórumot teremtsünk szerzőink és olvasóink számára, amely szűkebb politikai érdekkörökön túlnyúló, hosszú távon is vállalható, a közösség érdekeit szem előtt tartó értékeket képes közvetíteni. Ennek megfelelően elsősorban a következő szakterületekre terjed ki a szerkesztő bizottság figyelme:
- társadalomtudományok (demográfia, társadalmi egyenlőtlenségek, a migráció hatásai stb.)
- makrogazdasági témakörök (gazdaságstatisztikai értékelések, gazdasági fejlődés, konjuktúra, monetáris és fiskális politika stb.)
- vállalati gazdálkodás és menedzsment (stratégiai menedzsment, hatékony vállalatirányítás, innováció, kockázat menedzsment stb.)
- pénzügyek (bankrendszer, stabilitás, rentabilitás, likviditás kérdései stb.)
- környezetgazdálkodás (fenntarthatóság, újratermelődő nyersanyagok és energiaforrások, alternatív technológiai eljárások, helyi gazdaság stb.)
- turizmus (a turizmus gazdasági és társadalmi szerepe, helyi turisztikai erőforrások feltárása, stb.)
A folyóirat olvasói célcsoportja a gazdasági és társadalmi folyamatok iránt érdeklődők széles köre, a tudományos élet szereplői, és a PhD képzésben részt vevő hallgatóság. A folyóirat célcsoportját képezik olyan hazai és nemzetközi szakemberek, akik kritikusan és szakértő szemmel képesek vizsgálni a jelen és a múlt gazdasági és társadalmi folyamatait. A folyóirat nemzetköziségét erősítendő a kiadványt a hazai egyetemek, kutatóközpontok, országos és megyei könyvtárak mellett külföldi könyvtárak részére is elérhetővé tesszük.