Szerzői útmutató
A „Gazdaság és Társadalom” című folyóirat célkitűzéseiről itt olvashat. A folyóirat szerkesztői olyan tanulmányokat keresnek, amelyek tájékoztatják olvasóinkat, és bevonják őket a közgazdaságtan és a társadalomtudományok szempontjából releváns kérdések megvitatásába. Ha ebben a folyóiratban szeretne publikálni, a következő formai és szerkesztési követelményeket kell elfogadnia a beküldéshez.
A kéziratot csak e-mailben fogadjuk, a szerkesztőség címe: gazdasag.tarsadalom@uni-sopron.hu. Az e-mail mellékleteket tartalmazhat. Kérjük, a lektori bírálathoz küldjön egy, a szerző(k) adatai nélküli verziót is, melyet a fájl nevében is megkülönböztet.
Költségek, hozzáférés
- A folyóirat nem számít fel semmilyen szerzői publikálási díjat.
- A folyóirat tartalma szabadon hozzáférhető (gold open access).
Formai követelmények
- A folyóirat angol, német és magyar nyelvű dolgozatokat fogad el. A tanulmányokat a szerzőnek elküldés előtt ellenőriznie kell a helyesírási és nyelvtani szempontból. A helyesírási és nyelvtani szempontból hibás kéziratokat a szerkesztőség visszaküldi.
- A kéziratokat Microsoft Word formátumban, Times New Roman betűtípussal 12-es méretben, másfeles sorközzel a mellékletekkel együtt kell elküldeni. Terjedelme nem haladhatja meg a 8000 szót (minden tartalmi elemet beleértve).
- A szükséges táblázatokat és ábrákat szerkeszthető formátumban kell mellékelni.
- Valamennyi táblázatnak és ábrának rendelkeznie címmel, illetve forrásmegjelöléssel. A táblázatok címe a táblázatok fölött, az ábrák címe az ábrák alatt szerepeljen. Valamennyi táblázatra és ábrára szükséges a szövegben hivatkozni.
- A folyóirat print verziója szürkeárnyalatos megjelenésű. A színeket használó ábráknak szürkeárnyalatos lenyomatban is értelmezhetőknek kell lenniük.
- A nyomtatott oldal szélessége 12,25 cm, ami azt jelenti, hogy a szerkesztőség csak ilyen méretű, olvasható illusztrációkat fogad el, a táblázatokat és ábrákat ennek figyelembe vételével kell elkészíteni.
- Szkennelt táblázatok nem fogadhatók el, ezeket Microsoft Word alkalmazásban kell betördelni.
- A címsorokat többszintű számozással (1.; 1.1.; 1.1.1. ...) kérjük jelölni. Az egyes szintek akkor bonthatók alább, ha a bontás eredményeképp az alsóbb szinten legalább két alfejezet keletkezik. Kérjük, három szintnél nagyobb alábontást ne használjon! A számozást ne használja szakaszok szövegközi hivatkozásánál, ezek a címek szintjének besorolását segítik, a tördeléskor törlésre kerülnek.
- Az irodalomjegyzék után szükség esetén mellékletek is elhelyezhetők. Ezeket kérjük, sorszámozással jelölje.
- Ha a szövegben rövidítéseket használnak, azokat a szövegben az első használatukkor meg kell határozni.
- Köszönetnyilvánítás elhelyezhető a szövegben, kérjük, ezt az irodalomjegyzék előtt helyezzék el.
- A hivatkozásokat (a táblázatok és ábrák forrásmegadását is) APA stílusban kell elkészíteni. Kérjük, a táblázatokra és ábrákra történő hivatkozásokat dőlt betűvel emelje ki.
- Az irodalomjegyzéket ábécé-rendben kell feltüntetni. Lásd a Hivatkozási útmutatót! Amennyiben a hivatkozott szakirodalom rendelkezik DOI azonosítóval, ezt minden esetben fel kell tűntetni! Az irodalomjegyzék DOI szempontból itt ellenőrizhető le: https://apps.crossref.org/SimpleTextQuery.
- Az irodalomjegyzék nem tartalmazhat olyan tételeket, amelyekre a szövegben nincs hivatkozás.
- Javasolt a már megjelent publikációk tanulmányozása a folyóiratban zajló szakmai párbeszédekhez történő kapcsolódáshoz.
Szerkezeti követelmények
- Cím – magyar és német nyelvű cikkeknél angol nyelven is.
- A szerző(k) titulusa, neve, intézménye, tudományos beosztása – magyar és német nyelvű cikkeknél angol nyelven is – és ORCID azonosítója, valamint a szerzők e-mail címei, megjelölve a levelező szerzőt.
- Legfeljebb 200 szavas absztrakt. Az absztrakt tartalmazza a tanulmány céljait, módszereit, főbb eredményeit és következtetéseit. Magyar és német nyelvű cikkeknél angol nyelven is be kell küldeni az absztraktot. Az angol absztrakt a magyar absztrakt nyelvileg helyes angol fordítása.
- Maximum 5 kulcsszó – magyar és német nyelvű cikkeknél angol nyelven is – és JEL-kódok.
- Az első oldal felépítése kapcsán, kérjük, tekintsék át a legutolsó lapszámok formátumát és ennek megfelelően adják meg a kért tartalmat!
- A téma és a vonatkozó szakirodalom ismertetése.
- Módszertan, adatforrások (ha releváns).
- Eredmények, megállapítások.
- Következtetések, javaslatok / elméletre és gyakorlatra vonatkozó hatások / a kutatás korlátai és annak feloldási lehetőségei.
- A szerző(k)nek az etikai elvárásoknak megfelelő nyilatkozatokat kell elhelyezniük az irodalomjegyzék előtt, amennyiben ez a tanulmány olvasói megítélésénél feltételezhetően lényeges (pl. összeférhetetlenség, finanszírozás, adatok hozzáférhetősége stb.).
- Irodalomjegyzék a felhasznált irodalmakkal.
A szerkesztőség fenntartja a jogot, hogy a beadott kéziratokat átszerkessze az érthetőség és a jelzett követelményeknek való megfelelés érdekében.
A cikk elfogadására vonatkozó döntéshozatali folyamat
- A levelező szerző benyújtja a kéziratot (lásd fent).
- A folyóirat szerkesztői átnézik a kéziratot és amennyiben a folyóirat profiljába befogadhatónak látják, továbbítják a bírálóknak.
- A kézirat lektorálási típusa: kettős vak lektorálás. (A kettős vak szakértői lektorálás a következőket jelenti: a bírálók személyazonossága nem ismert a szerző számára, a szerző személyazonossága nem ismert a bírálók számára, a bíráló és a szerző személyazonossága ismert a (döntéshozó) szerkesztő számára.) A bírálati lap elérhető itt.
- A folyóirat szerkesztőbizottsága mérlegeli a bírálók visszajelzéseit, és döntésre jut a következők szerint:
- Módosítások nélkül elfogadja (elfogadás): a folyóirat a tanulmányt eredeti formájában teszi közzé.
- A folyóirat publikálja a tanulmányt, de a szerkesztőbizottság felkéri a szerzőt, hogy ehhez végezzen kisebb javításokat (feltételes elfogadás).
- A folyóirat csak nagyobb módosítás után fogadja be a tanulmányt (függőben): amennyiben a szerző(k) elvégzi(k) a bírálók és/vagy a szerkesztők által javasolt nagyobb változtatásokat, melyeket a bírálók és a szerkesztők visszaigazolnak, a folyóirat publikálni fogja a tanulmányt.
- Átdolgozás és újbóli benyújtás (feltételes elutasítás): a folyóirat hajlandó a szerzők nagyobb változtatásai után egy újabb döntéshozatali fordulóban újra megvizsgálni a tanulmányt.
- Elutasítja a tanulmányt (teljes elutasítás): a folyóirat akkor sem publikálja, illetve vizsgálja újra a tanulmányt, ha a szerzők jelentős módosításokat hajtanak végre rajta.
A döntéshozatali folyamathoz kapcsolódó információk
Egy tanulmány megjelenésének főbb mérföldkövei a következőképpen kerülhetnek publikálásra:
- A benyújtás dátuma
- Az elfogadás dátuma
- A közzététel dátuma
A kézirat megjelentetésének átlagos időtartama
- A szerkesztői előbírálat átlagosan 15 munkanapot vesz igénybe.
- A kéziratok szakmai bírálataira átlagosan 60 munkanapot kell várni.
- A kéziratok megjelentetésének átlagos időintervalluma 120 munkanap.